6

Kas2014>

Venturro Haber

Doğru Ortağı Bulmak için 4 Tavsiye

Yazar: Can Taşcı 06.11.2014

Doğru Ortağı Bulmak için 4 Tavsiye

Girişimciler fikirlerini hayata geçirirken birçok zorluk çekerler. Şirket kurarken yalnız olmak işleri daha da zorlaştırır. Zor kararlar verirken, sabah kadar süren çalışmalar yaparken veya sabretmeniz gereken anlarda yanınızda birilerinin olması önemlidir.

Takımlar halinde çalışarak verilen kararlar hem daha güvenli olur hem de sorumluluk tek bir kişiye yüklenmez. Ancak bu takımı kurabilmek, ortak bulabilmek her zaman kolay bir iş değildir. Özellikle de aynı düşünce yapısına sahip olduğunuz ve karşılıklı faydalar sağlayacağınız bir ortak bulmak.

 1. İnsanlara ne yaptığınızı anlatın

  Birçok girişimci maalesef “Girişim”in yalnızca iyi bir fikirden oluşabileceğini zannediyor. Fikirlerini anlatırken de İnsanlara esrarengiz bir şekilde ve korumaya çalışarak anlatıyorlar. Çünkü fikirlerinin çalınabileceği korkusu içinde oluyorlar. Ama fikrin girişimdeki rolünün aslında çok fazla olmadığını unutuyorlar.

  Girişim'de önemli olan neyin çalışıp çalışmadığını, iyi gidip gitmediğini takımdan ve müşterilerden gelen geri bildirimler ile öğrenebilmek, düzeltebilmektir. Bu nedenle ekibiniz tam anlamıyla ne üzerinde çalışıyor olduğunu bilmelidir. Ancak bu şekilde çalışanların odaklanması sağlanıp geri bildirim yapması ve başarıya katkılı olması sağlanabilir. Zaten fikrinizi anlatmadan sizinle çalışabilecek birini nasıl bulabilirsiniz ki ?

 2. İnsanlarla iletişime geçin

  Biraz klişe bir kelime olabilir ama, çevre (network) en önemli faktördür. Buluşmalara, konferanslara, hackathon, seminerlere vb. girişiminizle ilgili olabilecek her etkinliğe katılın. Dışarıda olup geri bildirim almak ve İnsanları dinlemek evde oturup kendi kendinize düşünmekten çok daha önemlidir.

  Topladığınız bilgiler yeterli seviyeye geldiğinde bulduklarınızı analiz edip ne yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu seviyede de, çok daha fazla İnsanların bulunduğu toplantılara katılmaya çalışmalısınız.

 3. Mentorlardan yararlanın

  Mentorların size sağlayabileceği faydayı asla unutmayın. Sürekli onlarla görüşmeyi, onlardan tavsiye almayı veya beraber çalışabileceğiniz faydalı bir tanıdığının olup olmadığını sorun.

  Onların çevresinden de yararlanın. Girişime başlarken etrafa daha çok yayılmayı ve hep daha fazla insan tanımayı benimseyin, şansınızı arttırın. Birlikte iş yapabileceğiniz kişinin nereden geleceğini bilemezsiniz.

 4. İşe başlayın

  Eğer yeterince araştırma yaptıysanız, istatistikleri toplayıp girişiminiz için bir plan yaptıysanız artık hayal kurmayı, insanlara anlatmayı bırakıp işe koyulmalısınız.

  Birçok girişimci bu noktada ekonomik ve hukuksal işlemlerin tuzağına düşer. Siz bu tuzağa düşmemelisiniz. Yapmanız gereken işe birlikte başlayıp sürdürmeniz. Eğer birbirinizle iyi anlaşıyorsanız fikri hayata geçirebiliyorsanız sorun yok. Geleceği düşünüp ortaklık esaslarını bu seviyede tartışmalısınız.

Kaynak: http://www.entrepreneur.com

Etiketler

Yorumlar

 • Şahin D 21:38 17.12.2013

  Güzel yazılmış emeğinize sağlık. Netvörk ağları yeteneklerin girişimle buluşmasında önemi artacak demektir.

  Yorum Yap
  X