1

Şub2015>

Venturro Haber

Yazılımcıdan girişimci olmak için 10 tavsiye

Yazar: Can Taşcı 01.02.2015

Helpspot Kurucusu Ian Lansdman: Yazılımcıdan girişimci olmak için 10 tavsiye

Birçok insan, yazılımcıdan girişimciye dönüşmek için adeta mücadele ediyor. İyi bir yazılımcı olmadığım dönemlerde (beni bir haftalığına bodruma kilitleseniz ancak 100.000 satırlık kod yazabilirdim) ben bu dönüşümü gerçekleştirmek zorundaydım. Son yıllarda Helpspot’la birlikte yaptığım girişimcilik faaliyetleri, bana, insanların bu geçiş döneminde neden başarısız olduklarına dair ipucu verdi. Gözlemlerimden bazıları şu şekilde;

Kod şirketinizin %5’i Gördüğüm en büyük sorunlardan biri yazılımcıların kodun içerisinde kaybolmalarıydı. Fonksiyonu mükemmel hale getirmek veya özellikleri kurmak için harcanan sayısız zaman, onun son teknoloji olduğunu gösterir. Günümüzde yazılım piyasasında olmak için yazılımı siz yapmalısınız. Kodun güvenli ve hatasız olması gerekir. Bunun yanında dünyadaki en iyi kod olsa bile hiç kimse ürününüzü bilmedikten sonra bir değeri yoktur. Yazdığınız kodun vergilerini vermezsiniz veya yazdığınız kod lisanslanmadığı için hakkında dava açıldığında anlamsızdır.

Birçok girişimcinin blog ve forumlarda iş geliştirme yöntemlerini öğrenmek ve tartışmak yerine kod hakkında konuştuklarını görüyorum. Tabi ki şirketin geleceği hakkında konuşmak kod hakkında konuşmaktan daha zor, ama kimse daha kolay olacağını söylemedi zaten!

Rekabette tasarım her şeydir Ürününüz güzel tasarlanmış olmalıdır. Programcıların kullandığı gri arka planlı kare kutular işlevsel değildir. Rekabette sadece tasarımın güzel olması gerektiğini unutmayın. Eğer ön planda olmayacak bir IT sistemi inşa etmek istiyorsanız tasarımınızı çok büyük şirketler kadar yüksek seviyede olması gerekmez. Tabii ki bunu yaparsanız harika olur, ama buradaki amaç tasarımınızı anlaşılır yaparak müşterileriniz rakiplerinizle aranızda basitçe seçim yapmasını sağlamak. Dış görünüş (tasarım) önemlidir. Çünkü insanlar kitapları kapaklarına göre seçer.

Uzun vadeli düşünün Bir programcı için kodların içine girmek kadar iyi bir şey yoktur. Kodun içindeki hataları bulun ve onları düzeltin. Problem şu ki; programlamaya uzak olan bazı bağımsız yazılım satıcıları için durum bu kadar hızlı olmaz. Cidden uzun vadeli düşünmelisiniz. Pazarlama ve ürün yerleştirme gibi özellikleri oturtmak aylar yıllar alabilir. Burada kod yazarken almış olduğunuz haz gibi bir durum olmadığı için kendinizi uzun vadeli düşünmeye zorlamalısınız. Bundan 6 ay sonra ürününüzün, pazarlamanızın ve satışınızın nerede olacağını düşünün.

Müşteriyi anlamadığınızı fark etmek ve durumu düzeltmek En büyük şansınız yazdığınız kod hakkında uzman olmamanız. Fırsatlar bu alanlarda yer alır fakat pazar araştırmasından daha fazla şeye ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Gerçek müşterilerinizi anlamanız gerekir. Onlarla konuşun. Bunu yapmak istemeyeceğinizi biliyorum ama bunu yapmak zorundasınız. Son kullanıcı ile konuşmadan boşa vakit harcadığınız detayları ve zorunlu olmayan özellikleri öğrenemezsiniz. İnsanların yaptığı en büyük hata ürünü ortaya çıkarmak ve başlamaktır. Bir arkadaşınızın ödevini kopyalamak gibi düşünebilirsiniz. İkisi de aynı hatalarla sonlanır. Müşterinizle konuşarak rakiplerinizin daha önceden yaptığı hataları tekrar etmekten kurtulursunuz. .

Müşterilerinizi sevin. Ben birçok bu işi yürütebilecek bağımsız yazılım satıcıları tanıyorum ve bu satıcıların ticari yazılımda hiçbir yeri yok. Çünkü başarılı olmanın tek yolu müşterilerinizi sevmekten geçer. Onların ihtiyaçlarını karşılayarak çok büyük şeyler kazanabilirsiniz. Ama yapamadığınız zaman neden yapamadığınızı da anlamanız gerekir. Müşteriler rakip ürünü tercih ettiğinde saygılı olun ve siz ürünü onların ihtiyaçlarına göre geliştirdiğinizde, size geri dönebileceğini unutmayın. Ben müşterilere iyi davranarak, bir sürü müşterimi geri kazandım. Kullanım kolaylığı için tasarımı unutmayın. İleri seviyedeki kullanıcılar bile basit tasarımı severler. Kullanıcı ara yüzünüz fantezi teknolojileri deneyebileceğiniz bir yer değil. Ara yüzü olabildiğince basit tutun. İleri seviyedeki kullanıcılar, bu basit ara yüzü tıpkı yeni kullanıcılar kadar severler. Ara yüzü basit tutmanın en önemli nedeni ilk kez deneyen kullanıcılardır. İlk kez deneyen kullanıcılar, size en fazla 5 dakika ayırırlar. Onları, karmaşık ara yüzünüzü çözmekle uğraştırırsanız, onlarda bu iş için başka arayışlara girebilirler.

Projede çalışmayan insanların, fikrinizin üzerine yorum yapmasını sağlayın. Son yaptıklarınızı her zaman bu projeyle alakası olmayan kişilere gösterin. Yeni gözler, kullanıcı arabirimindeki boşlukları bulabilir. Sizin projeniz hakkında hiçbir şey bilmeyen birisinin bile, sizin üzerinde durmadığınız birçok hataya parmak bastığını görünce şaşırabilirsiniz. .

Ortaya çıkartmaktan korkmayın. Bir programcı olarak mükemmel bir kodu uygulamaya için harcamaktan daha fazla nefret ettiğim bir şey yok. Ne yazık ki, bunu yapmak zorundasınız. Geliştirme sürecinde size hiç keşfetmediğiniz özelliklerinizi keşfetmek için gidiyoruz. Aslında, girişimcilik hakkında fazla derine dalmadan önce bunu keşfedeceksiniz. Örneğin, ben HelpSpot’u geliştirirken yarı yolda özelliğimin sadece çalışma olmadığını fark ettim. Bu özellikleri bulduğunuzda, sorun çıkarmadan önce onları çekmeniz gerekir. Ben bu aracı HelpSpot içine müşteri bilgilerini almak için tasarladım. Bu kötü bir fikirdi çünkü HelpSpot yeterince düşünülmemiş CRM’e döndü. Benim müşterilerim CRM’ini HelpSpot ile senkronize halde kullanarak kullanıcı ara yüzlerini karışık hale getirdiler ve bir kaç haftadan sonar geri almak zorunda kaldım. Bu benim vermiş olduğum en iyi karardı. Aksine, müşterilerin Helpspot içinde mevcut CRM sorgularının çalışmasını sağlayan Canlı Arama sistemi haline geldi. Bu özelliğin Helpspot’u kurmak için benzersiz olduğu ortaya çıktı.

Sabır erdemdir Yapmanız gereken şeylerin hepsini yapabilmeniz için genellikte bir zaman kaybı olur. Normalde günler alacak bir iş haftalar alabilir. Sabrı öğrenmeye çalışın. Ben bu konuda aktif bir şekilde çalışmam gerektiğinin farkına vardım ve yeteri kadar gelişme gösteremediğim için üzüldüm. Müşterilerin beklentilerine göre tarih ayarlamaktan kaçının. Çünkü sizin 1 ay olarak belirlediğiniz süre 3 ay sürecek olabilir. Ben hala kendim için bu konu üzerinde çalışıyorum. Kodu baştan öğrenirmiş gibi davranın! İlk öğrendiğiniz programlama dilini ya da ilk okuduğunuz kitabı hatırlayın. İlk diliniz için, temelde aynı şeyi anlatan 8 kitap almıştınız ve yine de hepsini okudunuz çünkü yeteri kadar anlamadığınızı düşündünüz. İşte bu durum sizin yazılımcılıktan girişimciliğe geçerken nasıl davranmanız gerektiğinin en basit özetidir. Hedef pazar, küçük bir işletme, pazarlama, genel yönetim, zaman yönetimi gibi konular hakkında bir şeyler öğrenmek için bulabildiğiniz her şeyi okuyun. Hatta ideal olan, kodlamaya başlamadan önce okumaktır. Bunu zaman kaybı olarak değil, yapacağınız hataların önüne geçebilmek için bir fırsat olarak görün. Her zaman olduğu gibi görüşlerinizi bekliyoruz. Eğer bu geçişi kendiniz yaptıysanız, başkalarının da öğrenmesi için ipuçlarını ekleyin. Ian Landsman (Helpspot) .

Yorumlar

  • Yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan siz olun.